ترتیل قرآن کریم 30 جزء

 

بخش های ویژه سایت مداحان قم
اخبار مذهبی , مداحی , مداحان , شاعران
اشعار مذهبی , اشعار مداحی
دانلود مداحی , مداحان اهلبیت ,مداحان قم
گلزار شهدای مجازی,وصیت نامه خاطرات شهدا کلیپ شهدا صدای شهدا
معرفی نامه و زندگی نامه مداحان و شاعران اهل بیت

اوقات شرعی

افراد آنلاین

ما 35 کاربر آنلاین داریم

آمار بازدیدکنندگان

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل آمار
2979
4124
2979
65987
24868181
Your IP: 3.221.159.255

بخشی از آئین عزاداری در شهرضا

در شهرضا هیاتها و دسته های متعدد که هر کدام با پرچمها و بیرقهای خود مشخص می شوند . در خیابانها و محله های مختلف شهر و در مجالس روضه و حسینیه ها و تکایا به عزاداری می پردازند وبسیاری از افراد خیراندیش و متدین موقوفاتی از قبیل آب ، باغ ، ملک و مغازه برای شرکت کنندگان درعزاداری اختصاص داده و کسانی نیز هستند که از هیاتهای عزاداری به خوبی پذیرایی می کنند . در شهرضا تکایای متعدد و موقوفات فراوانی برای روضه خوانی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از :

1- تکیه حاجی 2- تکیه محله آقا 3- تکیه علما 4- تکیه فقرا 5- تکیه دوالی ها 6- تکیه باغ مکی 7- تکیه باجی 8- تکیه سنگزن

یکی از هیاتهای منحصر به فرد و نمونه ، هیات عزاداری بنی اسد ، معروف به هیات سنگ زن می باشد که نحوه عزاداری دیدنی و با شکوهی دارند . عزاداران به جای زنجیر زنی و سینه زنی ، دو قطعه چوب به شکل نیم کره به دست می گیرند که هر کدام به اندازه نارنج بزرگی است و همه با حرکتهای منظم و هماهنگ ، چوبها را به سینه می کوبند وبعد به بالای سر برده ، بر هم می کوبند . و (حسین ، حسین ) گویان این حرکات را تکرار کرده و در پایان با حرکاتی سریعتر و بدون فاصله ادامه می یابد . هیاتهای دیگر سینه زنی و زنجیرزنی نیز معمولا با سنج و دهل ، عزاداری پر صلابت و شور انگیزی برپا می کنند . این برنامه ها اختصاص به ایام محرم ندارد بلکه در ایام شهادت سایر ائمه طاهرین (ع) نیز چنین مراسمی همراه با مجالس و عظ و خطا به منعقد می گردد . تعزیه گردانی و شبیه خوانی نیز در این ایام برگزار می شود . در گذشته این مراسم تنها با چهار هیات برگزار می شد اما اکنون شهرضا دارای 23 هیات فعال و پر رونق است تاریخ پیدایش و تاسیس اولین هیات شهر که موسوم به هیات سینه زنی می باشد بنا به گفته مسئولان فعلی آن در حدود 410 سال پیش و بنیانگذار آن شخص بسیار محترمی به نام (سید باقر) بوده ، که مسوولیت این هیات تاکنون نیز به طور موروثی بر عهده نسل آن سید بزرگوار است .

اسامی هیاتهای مذهبی شهرضا به ترتیب تاریخ تاسیس و پیدایش آنها به شرح زیر است :

1-هیات سینه زنی 12- فاطمیه

2- سقا 13- حضرت علی (ع)

3- بنی اسد (سنگ زن ) 14- حضرت قاسم بن الحسن (ع)

4- زنجیرزن 15- حضرت امام حسن عسگری (ع) (عسگری)

5- علی اکبر (ع) (علامت ) 16- حضرت رقیه (ع)

6- انصار الحسین (ع) 17- انصارالمهدی (عج)

7- بنی اسد (در اویش همراه با سنج ودهل ) 18- موسی بن جعفر (ع)

8- ابالفضل (ع) 19- کاروان حسینی (کتل)

9- علی اصغر 20- امام حسن مجتبی (ع)

10- قائمیه 21- حضرت علی بن موسی الرضا

11- حضرت محمد رسول ائمه (ص) 22- ثارالله (ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرضا)

برنامه سوزناک و جذابی که منحصر به شهرضا می باشد و از طرف هیا ت سقا و سنگ زن در بدو ورود به مجالس عزاداری در ایام عاشورا اجرا می گردد بسیار دیدنی و حزن انگیز میباشد . هیاتهای عزاداری ، قبل ازورود به مجلس عزا در آستانه در می ایستند و یکی از مداحان با اشعار پر محتوا برحسین (ع) واصحاب با وفایش سلام می فرستد و سپس مداح دیگری به طریقه مخصوصی این سلامها را به شعر پاسخ می گوید . این سلامها وپاسخ آن در فضای مجلس طنین اندازمی شود و صحنه جانسوز و حزن آوری ایجاد می گردد . که عزاداران بی اختیار ضجه می زنند و آه و ناله ، قضای مجلس را پر می کند .

کپي برداري تنها با ذکر منبع مجاز است .{ منبع : سایت مداحان دات آی آر}

Tags: بخشی از آئین عزاداری در شهرضادر شهرضا هیاتها و دسته های متعدد که هر کدام با پرچمها و بیرقهای خود مشخص می شوند . در خیابانها و محله های مختلف شهر و در مجالس روضه و حسینیه ها و تکایا به عزاداری می پردازند وبسیاری از افراد خیراندیش و متدین موقوفاتی از قبیل آب ، باغ ، ملک و مغازه برای شرکت کنندگان درعزاداری اختصاص داده و کسانی نیز هستند که از هیاتهای عزاداری به خوبی پذیرایی می کنند . در شهرضا تکایای متعدد و موقوفات فراوانی برای روضه خوانی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از :1- تکیه حاجی 2- تکیه محله آقا 3- تکیه علما 4- تکیه فقرا 5- تکیه دوالی ها 6- تکیه باغ مکی 7- تکیه باجی 8- تکیه سنگزنیکی از هیاتهای منحصر به فرد و نمونه ، هیات عزاداری بنی اسد ، معروف به هیات سنگ زن می باشد که نحوه عزاداری دیدنی و با شکوهی دارند . عزاداران به جای زنجیر زنی و سینه زنی ، دو قطعه چوب به شکل نیم کره به دست می گیرند که هر کدام به اندازه نارنج بزرگی است و همه با حرکتهای منظم و هماهنگ ، چوبها را به سینه می کوبند وبعد به بالای سر برده ، بر هم می کوبند . و (حسین ، حسین ) گویان این حرکات را تکرار کرده و در پایان با حرکاتی سریعتر و بدون فاصله ادامه می یابد . هیاتهای دیگر سینه زنی و زنجیرزنی نیز معمولا با سنج و دهل ، عزاداری پر صلابت و شور انگیزی برپا می کنند . این برنامه ها اختصاص به ایام محرم ندارد بلکه در ایام شهادت سایر ائمه طاهرین (ع) نیز چنین مراسمی همراه با مجالس و عظ و خطا به منعقد می گردد . تعزیه گردانی و شبیه خوانی نیز در این ایام برگزار می شود . در گذشته این مراسم تنها با چهار هیات برگزار می شد اما اکنون شهرضا دارای 23 هیات فعال و پر رونق است تاریخ پیدایش و تاسیس اولین هیات شهر که موسوم به هیات سینه زنی می باشد بنا به گفته مسئولان فعلی آن در حدود 410 سال پیش و بنیانگذار آن شخص بسیار محترمی به نام (سید باقر) بوده ، که مسوولیت این هیات تاکنون نیز به طور موروثی بر عهده نسل آن سید بزرگوار است .اسامی هیاتهای مذهبی شهرضا به ترتیب تاریخ تاسیس و پیدایش آنها به شرح زیر است :1-هیات سینه زنی 12- فاطمیه2- سقا 13- حضرت علی (ع)3- بنی اسد (سنگ زن ) 14- حضرت قاسم بن الحسن (ع)4- زنجیرزن 15- حضرت امام حسن عسگری (ع) (عسگری)5- علی اکبر (ع) (علامت ) 16- حضرت رقیه (ع)6- انصار الحسین (ع) 17- انصارالمهدی (عج)7- بنی اسد (در اویش همراه با سنج ودهل ) 18- موسی بن جعفر (ع)8- ابالفضل (ع) 19- کاروان حسینی (کتل)9- علی اصغر 20- امام حسن مجتبی (ع)10- قائمیه 21- حضرت علی بن موسی الرضا11- حضرت محمد رسول ائمه (ص) 22- ثارالله (ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرضا)برنامه سوزناک و جذابی که منحصر به شهرضا می باشد و از طرف هیا ت سقا و سنگ زن در بدو ورود به مجالس عزاداری در ایام عاشورا اجرا می گردد بسیار دیدنی و حزن انگیز میباشد . هیاتهای عزاداری ، قبل ازورود به مجلس عزا در آستانه در می ایستند و یکی از مداحان با اشعار پر محتوا برحسین (ع) واصحاب با وفایش سلام می فرستد و سپس مداح دیگری به طریقه مخصوصی این سلامها را به شعر پاسخ می گوید . این سلامها وپاسخ آن در فضای مجلس طنین اندازمی شود و صحنه جانسوز و حزن آوری ایجاد می گردد . که عزاداران بی اختیار ضجه می زنند و آه و ناله ، قضای مجلس را پر می کند .کپي برداري تنها با ذکر منبع مجاز است .{ منبع : سایت مداحان دات آی آر}

نظرات  

 
0 #1 سعید 1388-12-11 02:48
هییات دیگری4 اخیر اضافه شده است
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

این سایت توسط گروه مهندسی نرم افزار انعکاس برتر طراحی و اجرا شده است